gündönümü çalışanları – Operasyonel yapısı

Sürü – Toprak – Satış – Teknik – Muhasebe

 

  • Sürü bölümü sağım yapar, inek sağlığını takip eder; 7 den 70 e her kızın ruhsal, fiziksel ihtiyaçlarını tespit eder. 3 temel amacı vardır; ineklerin uzun yaşayarak mutlu bir ömür geçirmelerini sağlamak, buzağı kaybını önlemek, her yıl bir yavru verecek jinekolojik sağlık için gerekenleri yapmak. İneklerle konuşan insanlar burada çalışır.
  • Toprak bölümü yem yapar, kiralanan tarlalarda gübre, sulama ve bütüncül yönetimi icra eder. Hasat yapar, yem kırar, kamyon indirir, traktör ve ekipmanlarla çalışan Herkül gibi insanların olduğu bölümdür. Toprakla konuşan insanlar burada çalışır
  • Satış bölümü ikiye ayrılır: satışa hazırlık ve lojistik. Satışa hazırlık; süt şişelerini tek tek etiketleyen, şişelere dolduran, süt dışında 8bin100 komşularının ürünleriyle birlikte gelen tüm siparişi sevkiyata hazır hale getiren bölümdür. Her bir şişe süte dua eden insanlar burada çalışır. Lojistikte ise; üye olmak isteyenlere bilgi veren, üyelerimizin siparişlerini alan ve kapılarına kadar götüren, günde 300 adrese gitmek için istanbul trafiği ve dinamikleriyle mücadele eden, güvenlikçilerdir, zabıtaydı, polisti hesap verip tahsilatları toparlayan becerikli insanlardır.
  • Teknik bölüm; çiftlikte neredeyse her 3 günde bir elektrik kesintisiyle uğraşan, su tesisatından, bütüncül çitlerin kurulumuna – kaynaktan beton dökmeye, boyaya kadar akla gelebilecek her türlü teknik altyapıya bu bölüm bakar. Sabah 5’te sağımhanede arıza varsa gelip yapan, -20 derecede elektrik direğine çıkıp sigorta değiştiren, yalaklarda su yoksa hidroforu tamir edip ineklerin konforu için sahne arkasında çalışan güzel insanlar buradadır.
  • Muhasebe dediğimiz şey elbette para yönetimine dair birçok bürokratik kağıt kuyut içerse de; bu bölüm umut ve inançların endişe ve korkuların, emeğe hakkını vermek için didinenlerin çalıştığı bölümdür. Satın almadan kargo takibine finansmandan personele ilçe tarımdan damızlık birliğine; yüzlerce excel sayfasını açıp kapatan; her bir yıl sonunda seneye daha iyi olacak dualarında yaşayan – gündönümü’nü kendi yağıyla kavuran – ayaklarını yorganına göre uzatma çabasında olan insanlar burada ter akıtırlar.

Kemal Uçarkuş
Toprak/Teknik

Kastamonu İnebolu doğumluyum. 2 çocuk babasıyım. İşyerinde yem ve gübre işleriyle meşgulüm. gündönümü’nde çalışmaktan mutluyum.hayvancılığı ve burasını,arkadaşlarla çalışmayı seviyorum.

Kemal çiftliğin en eski çalışanlarından; çok emeği var. herşeyi tamir edip haber vermemesiyle-Mehmet beyi çıldırtmasıyla ünlüdür. çok kibardır,inekleri sürerken işeyen olsa-bekler hiç hadi hadi yapmaz.gece kamyona üye siparişlerini yükler,yem yapar,buzağı besler.değerlimizdir çok.

Fırat Pekgöz
Sürü/Toprak

Tokat Zile’de doğdum. 14 yaşından beri hayvanlarla uğraşıyor, 2014 ten beri gündönümü’nde çalışıyorum. Sağım yapıyorum ve sağım yapmayı seviyorum. Evliyim, 2 çocuk babasıyım – ailemi seviyorum; arkadaşlarımla çalışmayı seviyorum.

Mustafa Koyuncu
Toprak/Teknik

53 yaşında; aklı yok başında, bu yaştan sonra,çırak girmiş başkasına… Çiftliğin ortamı ve insanları güzel. Çalışkanlık ve saygı en önemli değerlerimdir. Evliyim; 29 ve 23 yaşlarında 2 çocuğum var.
Mustafa abimizin iş zamanı koşarken, elinde kürekle çalışırken – dönüş yolunda ise jilet gibi ütülü gömleğiyle aynı kişi olduğuna inanması, bağdaştırması zor. Delikanlı gibidir; işlere saldırır, yetişilmez hızına, iştahına. Yoktan var eder. Ağaçları ve yaban hayatı çok iyi bilir – koyunculuktan gelmedir.

Umut Salam
Sürü/Teknik/Toprak

İşletmedeki görevim buzağı bakıcılığıdır. Ama sadece buzağı değil buradaki bütün hayvanları seviyorum. Buradaki aile ortamını ve arkadaşları seviyorum. 36 yaşındayım, evliyim, 10 yaşında bir kızım var,yeni doğmuş bir oğlum var. Herkese çok teşekkürler.

Ersin Yılmaz
İşletme şefi

Teknik işler ve bütüncül yönetim uygulama sorumlusu. Evli 2 çocuk babası. Değer verdiğim şeyler başta ailem, işim, dostlarım, sevgi, saygı, anlayış, hoşgörü, öğrenmek, öğretmek, üretkenlik, özgürlük ve açılan kapıları görmek için farkındalık

Zahide Pekgöz
Satış

Gündönümü ekibinde bahçede, süt dolumunda, temizlik işlerinde ve ürün hazırlamada görevliyim. Evliyim; 2 kızım ve 2 oğlum var. 46 yaşındayım. Saygıyı ve sevgiyi yaşadığım için gündönümü çiftliğini çok seviyorum.

Ayşin Pekgöz
Sürü/Satış

Merhaba ben gündönümü çalışanlarından Ayşin. Üniversiteden bu sene mezun oldum. Tarih öğretmeniyim. Gündönümü çiftliğine ailem ile birlikte çalışmaktayım. Okuduğum süre zarfı içerisinde yaz ayları boyunca gündönümü çiftliğinde çalıştım. Çiftlikte sağım, dolum, buzağı, besleme, merada düve bakımı, ahır temizliği de dahil tüm işleri yaptım ve her işin ayrı bir güzelliği var. Burası benim ikinci ailem ve evim gibidir. Burada çalıştığım için de gerçekten çok memnunum. Burada çalışmanın güzellikleri arasında doğayla iç içe olma, hayvanlarla iç içe yaşamak, çalışanların birbirine karşı duyduğu saygı ve sevgi… daha yazılacak çok şey var ama buranın güzelliğine dair cümlelerle anlatılamaz. Her insanın yaşaması lazım. İlk çalışma hayatımda 2 tane çok iyi patron ve ekip arkadaşlarına sahip olduğum için gerçekten çok mutluyum. Sevgilerimle

Ceyhun Bekri
Sürü

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi 2005 yılı mezunuyum. Evli, 2 çocuk babası, 1982 Çerkezköy/Tekirdağ doğumluyum. Gündönümü Çiftliğinde 2006 yılından bu yana veteriner hekim olarak görev yapmaktayım. Evimiz diye nitelediğimiz işletmemizde sağlıklı bir sürü ve üretimi amaçlayarak ekip arkadaşlarımla beraber çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Turgay Gürses
Satış

25.07.2011 de gündönümü’nde müşteri temsilciliği, ürün satış ve pazarlama, üye borç alacak işlerini takip etmek üzere görev yapmaya başladım. Bekarım. Değer verdiğim konular; dürüstlük, iş takibinin doğru yapılması, hoşgörü, saygı, empati kurabilmek

Ahmet Aydın
Satış/Lojistik

60 yaşındayım. Bir oğlum bir kızım var. Gündönümüne 2013 yılında bu işe başladım. benim işim İstanbul’a süt nakliyesini yapmak. işimi severek yapıyorum. çiftlik ekibine ve istanbul ekibine sonsuz saygılarım var. bu işi gücüm yettiği kadar yapmayı düşünüyorum. Başarılar ve güzellikler gündönümü’nün olsun.

Fatih Gökmenler
Satış/Lojistik

Dağıtım ekibinde görev yapıyorum. Yaklaşık 7 yıldır birlikteyiz. Evliyim. 17 aylık bir kızım var. 32 yaşındayım.

Orhan Pamuk
Satış/Lojistik

47 yaşındayım. 3 çocuk babasıyım. 11 yıldır dağıtım ekibinde görev yapıyorum. işimde disiplini seviyorum. Kısmetse emekliliğe kadar burada devam etmek istiyorum.

Erkan Tataroğlu – Satış/Lojistik

Mertcan Tataroğlu – Satış/Lojistik

Hakan Baltacı – Satış/Lojistik

Gülcan Tabak – Muhasebe

Seçkin Tabak – Satış/Lojistik

Yıldız Balkan – Satış

Gülderen Kayacan – Satış

Bilal Kayacan – Toprak

Sultan Yılmaz – Satış

Göksu Şahin – Satış

Mert Sidar – Toprak

Zeynep Biber – Sürü